Úvod > Informace o škole > Eduroam

Eduroam

eduroam.png

Naše škole je od září 2019 připojena k mezinárodní síti eduroam. Eduroam je mezinárodní projekt zabývající se podporou mobility a roamingu v sítích národního výzkumu a vzdělávání (NREN). V České republice je  tento projekt zastřešován sdružením CESNET. Naše škola se do projektu zapojila v září 2019. Byl  tak učiněn další krok ke zvýšení kvality zajištění studia a prestiže školy.

Registrovaný účastník může používat tuto bezdrátovou sít (kdekoliv je dostupná) pomocí jednoho uživatelského účtu. Služba je pro všechny účastníky zdarma. V rámci naší školy je k dispozici úplné pokrytí pro celou budovu prostřednictvím nové a moderní Wi-Fi sítě.

Použití roamingu je jednoduché - řádně nastavené zařízení účastníka se připojuje automaticky, jakmile je síť Eduroam k dispozici. Podobně jako funguje připojení k zahraničním sítím mobilních operátorů v rámci roamingu. Odtud také akronym "education roaming".

V rámci bezpečnosti provozu počítačové sítě představuje jediné výjimky filtrování odchozího SMTP provozu (TCP/25) a filtrování nevhodného obsahu podle platných zákonů České republiky.

Připojení k síti

V Eduroamu se používá uživatelské jméno sestávající ze dvou částí - uživatelské jméno + realm. Za uživatelské jméno, na něž jste zvyklí z přihlášení do počítače ve škole, budete v rámci roamingu přidávat znak "@" a realm "logistickaskola.cz. Například pro uživatele Jan Novák to tedy bude "novakj@logistickaskola.cz". To proto, abyste se přihlásili k síti Eduroam i u jiných organizací. Pokud zadáte uživatelské jméno bez "@logistickaskola.cz", bude přihlášení funkční pouze v naší škole.

Níže je uveden obecný postup, jelikož se natavení připojení může lehce lišit v závislosti na několika faktorech, kterými jsou typ operačního systému (Android, iOS, aj.), verze operačního systému a typ výrobce mobilního telefonu (jinak se tváří nastavení na OS Android 9.0 u telefonu Samsung a jinak např. u Xiaomi).

Nastavení mobilního zařízení pro připojení k Eduroamu nejčastěji požaduje doplnit následující:

• název sítě (SSID): eduroam
  • ověřování: PEAP
  • vnitřní autorizační protokol: MS-CHAPv2
  • certifikát: není třeba vyplňovat, může být nastaveno na "žádný"
  • identita: uživatelské jméno*
  • anonymní identita: netřeba vyplňovat
  • doména: @logistickaskola.cz
  • heslo: heslo k uživatelskému účtu

* poznámka: uživatelské jméno jak se přihlašujete ve škole, pokud se chcete přihlašovat k Eduroamu i u jiných organizací, kteří jej mají k dispozici, je třeba doplnit "@logistickaskola.cz".

Pro připojení k síti Eduroam s notebookem je třeba stáhnout certifikát a použít následující postup.

Podpora uživatelům a další zdroje: